Jak upravit stěny v interiéru, aby budily dojem příjemného prostředí a evokovaly krásné emoce, je téma, kterým se zabývá většina rodin civilizovaného světa. Možností je v současném obrovská spousta, můžeme si zvolit sněhobílý nátěr, pastelové barvy a jejich kombinace, papírové tapety, vinylové tapety, sádrovou plastiku, koláže z výstřižků, fototapety a mimo jiné i textilní omítku.
Textilní tapety jsou technologií známou lidem již stovky let a v současné době se na trhu rozšiřují díky jejich neomezeným možnostem, co se týče vzhledových variant, a samozřejmě i díky jejich vlastnostem. Jsou vyráběny na čistě přírodním základu, výhradně z celulózy s příměsí bavlněných a hedvábných vláken, takže tu máme výrobek vhodný i do prostředí, kde pobývají malé děti, nemocní senioři a lidé trpící alergiemi, a kteří se léčí z chronických civilizačních neduhů.
Zdravotní hledisko a naprostá nezávadnost, postavená na přírodních surovinách, je důvod, proč je o textilní omítky zájem jak v domácnostech, tak i v objektech komerčního charakteru, jako jsou hotely, penziony, restaurace, kavárny, čajovny atd.
Jak se aplikují a čím se liší od papírových tapet
Papírovou tapetu si domů donesete v rolích, každou z nich rozbalíte, vyměříte patřičnou délku, potřete lepidlem a nalepíte na stěnu. V tu chvíli se dostáváte na „tenký led“, neboť musíte řešit dilema, zda tapety položit tak, aby každý další pruh přesahoval ten první na okrajích o několik milimetrů, anebo je nalepit přesně k sobě. První řešení je snazší, ale ten „spoj“ je prostě vidět, všimnete si jej pokaždé, kdy zrakem přejedete po stěně, a zkrátka každý pozná, že se jedná o tapety v roli. Druhý způsob pokládky je velmi obtížný a „strefit“ se přesně tak, aby na sebe tapety navazovaly, aniž by to bylo vidět, je téměř nemožné.
Máte-li tekuté tapety, ty pouze naředíte s vodou do kašovité směsi a nanášíte je stěrkou podobně jako tmel či štuk. Nikde žádný spoj nebude vidět a jste-li šikovní, bude výsledek mnohem atraktivnější, než u tapet v rolích.