Nadměrné množství soli našemu organismu prokazatelně škodí a negativně působí na naše zdraví. Děti do roku by neměly sůl dostávat vůbec, avšak když se podíváte na složení skleniček s dětskou výživou, tak v některých maso-zeleninových příkrmech najdete sůl. Celkový denní příjem soli u dospělého člověka by neměl přesáhnout 5gramů – což je asi jedna čajová lžička. A pozor, to mluvíme o zdravé populaci.
Lidé s cukrovkou či vysokým krevním tlakem by měli množství soli dostat těsně nad polovinu – na 3 gramy. Spotřeba v naší republice odpovídá asi trojnásobku maximálního doporučeného množství – 16.5g soli. Samozřejmě se jedná o přibližnou hodnotu, i tak je ale nutné se nad množstvím soli v našem jídelníčku zamyslet. Jak omezit sůl?
· Nejprve je potřeba si uvědomit, jak často a k čemu sůl používáme, zda ji nepoužíváme zbytečně tam, kde není potřeba a kolik soli asi spotřebujeme za den.
· Ze stolu odkliďte sůl a nepřisolujte jídlo na talíři.
· Nepoužívejte polotovary a vyhýbejte se fast foodu, obědy v restauracích volte spíše výjimečně.
· Sůl nahraďte. Namíchejte si vlastní směs koření.
· Konzumujte dostatek čerstvých potravin, jako je ovoce a zelenina. Zvyšte příjem draslíku, který působí proti účinkům sodíku.
· Čtěte etikety a všímejte si, kolik soli obsahují. Snažte se vždy zvolit potravinu s co nejnižším množstvím soli.
· Pozor na uzeniny, paštiky, tavené a uzené sýry, instantní omáčky, kečup, slané pochutiny ale i některé sušenky.
· Pijte dostatek tekutin.
Chlorid sodný je sice pro naši výživu nutný a nezbytný avšak není vhodné jej konzumovat v takovém množství, v jakém se konzumuje. Co vlastně sůl může způsobit? Nejzávažnější důsledek dlouhodobého zvýšeného příjmu sodíku je především vysoký krevní tlak, který přetěžuje srdce a tím jej poškozuje. Bohužel tento problém se objevuje již i u dětí a mladistvých, kteří sůl požívají ve větším množství.