Dát každý měsíc stranou určitou částku pro strýčka příhodu někdy nemusí být zrovna jednoduché nebo jsou výdaje takové, že žádná taková částka ani nezbude. A tak zůstanou jen dobře míněná předsevzetí, že příští měsíc to bude lepší, a tak plyne čas a rezerva nikde. A když se to nejméně hodí a není kam sáhnout, odporoučí se v domácnosti některý ze spotřebičů, např. pračka nebo lednička.
A pak vyvstává otázka, kde vzít dostatečnou částku na nový kousek. Buď si můžete půjčit od někoho ze známých nebo z rodiny, nebo vzít spotřebič na splátky. Různé společnosti, které se touto činností zabývají, se snaží klienty zlákat tím, že nebudou platit nic navíc, nebo uhradí desetinu z celé částky a zbytek budou hradit v pravidelných, pevně stanovených částkách apod.
Jaká je pravda o nákupech na splátky
Napřed prozkoumejte cenu toho, co chcete koupit, na internetu, mnohdy se může lišit i v řádech tisíců. Pokud jste pevně rozhodnuti a máte vybráno, pak máte dvě možnosti, smlouvu uzavřete přímo v kamenném obchodě nebo rovnou na internetu, pokud kupujete zboží v e-shopu. Poskytovatelem peněz není samozřejmě onen obchod, ale bankovní či nebankovní instituce, která se touto činností zabývá.
Stejně jako u každého jiného úvěru, i zde musíte prokázat to, že jste zaměstnáni a máte pravidelný měsíční příjem, nejste evidováni v registru dlužníků a jste schopni danou splátku hradit po dobu určenou ve smlouvě. Pokud tímto vším projdete, máte šanci, že žádané zboží na splátky koupíte.
Na co si dávat pozor? Někdy je součástí smlouvy dovětek, kterého si málokdo všimne, a najednou máte v rukou kreditní kartu s určitým úvěrovým rámcem, aniž byste o něco podobného vědomě žádali. Pokud nečerpáte, neplatíte žádné úroky ani poplatky, ale lákadlo to určitě je a na to úvěrové společnosti spoléhají.
Splátkový prodej na financování nákupu, jako ostatní úvěry, má svoje pozitiva i negativa a ty je třeba zvážit.