Po oznámení referenda týkajícího se vystoupení Velké Británie z Evropské Unie předpovídalo mnoho ekonomických odborníků pád libry a celkový pokles britské ekonomiky. Poslední dobou ale můžeme být svědky toho, že se jejich obavy nenaplňují a Libra naopak dostává opačný kurz, alespoň prozatím.
Její růst není nikterak markantní, od referenda je to o 0.4% hodnoty, nicméně je to stále krok nahoru. Svůj podíl na tom má nezaměstnanost ve spojeném království, která je nejmenší od roku 1974. Může za to fakt, že vzhledem k současné nejistotě podniky raději zaměstnávají, než investují. Je to proto, že zaměstnávání stojí menší výdaje a také se dá lehce zvrátit, pokud se podniku nedaří, což se o investici říct nedá. Problém je v tom, že mnoho lidí nemá zaměstnání na plný úvazek a je zde velké množství pracujících na ten částečný, což v průměru sice znamená vyšší nezaměstnanost, neznamená to však, že se lidé mají lépe.
Všeobecně lze říct, že ekonomika roste, když jsou lidé dostatečně sebevědomí v tom, utrácet své peníze. Dávají tak své úspory zpět do ekonomiky, která závisí na jejich utrácení a také půjčkách.
Jeden z hlavních důvodů, proč je zatím ekonomika Británie stabilní je hlavně fakt, že se ještě nepodařilo z EU úspěšně vystoupit. Největší ránu by způsobilo tzv. vystoupení bez dohody. To znamená, že zákony EU by byly v rozporu se zákony UK a tím pádem by bylo veškeré obchodování velmi složité. Právě to je věc, kterou je nutno zachovat,jelikož EU je největším britským obchodním partnerem. Nyní je ale už známo, že se Brexit opět odkládá a vystoupení bez dohody nepřipadá v úvahu. Co tedy nastane, až se vystoupení opravdu uskuteční?
Pravda je taková, že nikdo pořádně neví. Vše záleží od toho, jak bude dohoda zformulována, celkově je však předpokládáno, že Britská ekonomika na tom bude zhruba o 4 % hůře. Je také důležité zmínit, že čím více se po výstupu sváže Spojené Království s Unií, tím lépe na tom bude.