Pokud bychom toto tropické ovoce chtěli nějakým způsobem popsat, vystačili bychom si s málem: hnědý kulatý až oválný plod, který má na povrchu „třásně“. Pod tvrdou skořápkou se skrývá lahodná bílá dužina a kokosová voda, obojí velmi lahodné vůně i chuti. Díky tomu, že je ořech uvnitř dutý, může plavat na vodě. Průměrný ořech váží asi 2,5 kg. Roste na kokosových palmách a využít jej lze nejen v potravinářství, ale také v kosmetice či textilním průmyslu.
Z botanického hlediska se nejedná o žádný ořech, nýbrž o peckovici bohatou na tuky a vápník. Ve složení je hodně zastoupena také vláknina, proteiny a cukry. Voda je pak bohatým zdrojem draslíku, vitamínu B a C.
V potravinářství snad neexistuje osoba, která by tuto surovinu neznala. Sušená dužnina se používá jako aromatická a přísada různých pochutin či dekorací, v obchodě můžeme sehnat také strouhaný kokos nebo různé výrobky z něj vyrobené: máslo, mléko, olej, smetana, cukr, mouka atd. Například mouka je velice bohatá na bílkoviny, tuky a vlákninu, neobsahuje lepek a má velmi nízký glykemický index, což z ní činí velmi oblíbenou suroviny mezi příznivci zdravé výživy. Protože má nasládlou chuť, využijeme ji spíše pro přípravu sladkých jídel.
V kosmetice je nám tato surovina také velmi dobře známá. Díky skvělému aroma a příznivým účinkům na lidskou pokožku a vlasy ji nalezneme v mnoha výrobcích – tělové mléka, sprchové gely, šampony, masky na vlasy i obličej, součástí je také v některých parfémech.
Textilní průmysl využívá skořápku – z jedné lze získat asi 80 g textilního vlákna, které se používá k výrobě čalounění, izolace, kartáčů, tkanin, lan, provazů či třeba koberců. Vlákno se získává tkaním na (především) ručních stavech, přičemž pro tkaniny bývá bělené nebo barvené.
Co se týká vody – často bývá zaměňována s mlékem. Nejedná se ale o totéž. V plodu nalezneme pouze vodu, z níž pak lze vyrobit mléko přidáním do tuku.