Pěstování a zpracování ovoce a zeleniny má v naší zemi mnohaletou tradici. Bohužel se v poslední době snižuje konkurenceschopnost českých firem vůči nadnárodním řetězcům, a tak můžeme jen doufat, že se situace zlepší. Naše země bývala za socialismu potravinově zcela soběstačná a mnoho plodin se dokonce vyváželo, dnes je tomu spíše naopak. Nemalujme však čerty na pomyslnou zeď a raději se soustřeďme na to, jakým způsobem vypomáhat a propagovat nejen pěstování, ale také zpracování a transport různých produktů na trh.
Jednou z cest, jak to lze provést, jsou speciální IBC kontejnery 1000 l pro skladování a přepravu tekutých potravinových surovin. Tímto způsobem se kupříkladu zpracovávají, uchovávají a transportují rajská jablka, jahody, meruňky, hrušky, třešně atd. Výhodou tohoto způsobu je zejména možnost nakládat se zemědělskými produkty ihned po sklizni tak, aby je bylo možné bezezbytku využít. Některé z nich totiž podléhají poměrně rychle zkáze, a je třeba je na místě ihned přeměnit na marmeládu, džem nebo ovocnou šťávu či dřeň, tepelně je upravit, případně zmrazit a dopravovat v této podobě na trh.
Obrovskou výhodou IBC kontejnerů je jejich specifické zaměření, jsou totiž určené výhradně pro nakládání s potravinami, a mají proto udělený certifikát z hlediska bezpečnosti vůči lidskému zdraví.
Kontejnery se velmi snadno udržují v čistotě a lze tedy vyloučit různé formy kontaminace, zejména bakteriální či plísňové. Výrobce se rovněž soustředil na to, aby se s těmito přepravkami dalo snadno manipulovat v rámci logistiky. Stačí na to jeden pracovník, který může umístit až pět kontejnerů na sebe do zaklepávacích zámků. Tím se zajistí proti pohybu a náhodnému zřícení. Součástí přepravy a skladování bývají také speciální plastové palety, s nosností až 5 tun. Kontejnery jsou zároveň skládací, čímž se výrazně šetří místo ve skladovacích prostorách.