Fazolky mungo a adzuki jsou tradiční potravinou především v Japonsku, v Indii a v Číně. Odtud se rozšířily do celého světa a dnes i lidé v Česku využívají jejich výjimečných vlastností v různých podobách kulinářské úpravy. Konzumují se syrové ve formě naklíčených plodů, nebo uvařené jako příloha k obilovinám.

mungo

Luštěniny jako vydatný zdroj živin a enzymů

Vláknina – cokoli je obohaceno přírodní vlákninou, je prospěšné trávicímu traktu. Nedostatek vlákniny způsobuje špatnou průchodnost stolice, nepravidelné vyměšování a následně závažná onemocnění tlustého střeva. Česká republika zaujímá stále jednu z předních pozic v úmrtnosti na rakovinu tohoto orgánu. V roce 2013 jsme v tomto žebříčku suverénně vedli a právě díky propagaci zdravé výživy a osvětové činnosti jsme klesli alespoň na šesté místo. Ovšem např. v Rakousku a v Německu jsou na tom podstatně lépe, až ve třetí desítce. Nízký obsah vlákniny v potravě také souvisí s obezitou a nadváhou.

Bioflavonoidy a polyfenoly – bioaktivní látky eliminují oxidativní procesy v těle a tím působí jako přirozená bariéra proti vzniku nádorového bujení. Kupříkladu přírodní národy žijící v pralese takřka vůbec neznají rakovinu v takovém rozsahu, jaký jsou lidé nuceni snášet formou děsného utrpení v průmyslově vyspělých zemích.

řeřicha

Choroby srdce a cév – zejména starší generace je dnes v Česku ohrožena kardiovaskulárními chorobami v důsledku nevhodné stravy. Fazole mungo a adzuki pomáhají zbavovat cévy vápenitých nánosů, které jsou příčinou infarktů myokardu a mozkových příhod. Do stravy však nezapomínejte zařadit i vitamín K2 a vitamín D.

Imunitní systém – funkční imunita je základem pro boj s veškerými cizorodými látkami a organismy a tyto luštěniny jí podporují značnou měrou. Pravidelnou konzumací klíčků mungo nic nepokazíte, právě naopak. Lidem, kteří si tyto potraviny oblíbili, se výrazně sníží nemocnost.