Meduňka lékařská je jedna z nejznámějších a také nejlépe prozkoumaných léčivých rostlin. V lidovém léčitelství se využívá již po staletí a nasazuje se nejčastěji na problémy se spánkem a na různé neurotické stavy, podrážděnost a rozrušení. Pro meduňkový čaj jsou typické sedativní účinky a těch byste mohli využít i vy.
Přírodní sedativa jsou vždy lepší, než syntetická – současná doba je plná stresu a zneklidnění. Den co den nás dokáže vyvézt z míry celá řada nepříjemností a někdy stačí opravdu málo, abychom vybuchli v návalu vzteku nebo propadli depresi. To vše souvisí i s osobní vibrací, jinými slovy, čím více jsme uvolnění, spokojení, šťastní a klidní, tím více nás napadají pozitivní myšlenky a tím kvalitnější je i náš život. Pozitivní mysl nikdy nedopustí, abyste se stali obětí nějakého problému, proto je důležité si to uvědomit a snažit se vždy a za všech okolností být nad věcí a ve vyšší vibraci. Meduňka vám v tomto smyslu může být nápomocná.
S meduňkou lze užívat i vhodný typ hořčíku, například ve formě minerální vody Magnesia, protože i ten působí proti neurózám, nedostatečnému spánku a problémech s usínáním.
Meduňkový čaj je zpravidla bezpečný, a pokud se u vás nedostavují příznaky alergické reakce, můžete jej pít i častěji. Je vhodný zejména navečer před spaním na usnutí, anebo po psychickém vyčerpání a náročném pracovním dni. Meduňkový čaj můžete také někomu darovat jako součást darů k narozeninám či jmeninám, nebo i na Vánoce. Orientujte se ale na prověřené prodejce, kteří nabízí čaje sypané, nikoli v nálevových sáčcích.
Meduňku lze pěstovat i na zahradě nebo v truhlíku na balkoně, je to nenáročná bylinka, ovšem vyžaduje větší plochu, pokud chcete sklízet lístky pro čajové odvary. A pokud pro ni nemáte dostatek volného prostoru, můžete ji zakoupit ve specializovaném obchodě, kde bývá téměř stále dostupná.