Co to je?
Úniková hra je přesně to, co to znamená. Máte hodinu či jiný časový úsek na to, abyste se dostali ze zamčené místnosti. Jak to uděláte? Tím, že vyřešíte nastražené hádanky, hlavolamy a objevíte skryté nápovědy. Pokud všechno vyřešíte správně, získáte klíč nebo kód, s jehož pomocí odemknete zamčené dveře a dostanete se ven. Pokud vám zbývá čas, tak se můžete hned pustit do další. A pokud ne? Nemusíte se bát, nenechají si vás tam. Odemknou vám, a můžete to příště zkusit znovu.
Proč “únikovku” hrát
“Proč bych se měl nechat někde dobrovolně zamknout? Nejsem přece blázen,” říkáte si možná. Únikové hry jsou ale skvělá zábava. Nejen, že si užijete napětí jak v akčním filmu, ale ještě si procvičíte paměť, schopnost logického uvažování a smysl pro detail. Pokud hrajete s více lidmi, tak je to I super trénink komunikace, týmové práce a dalších dovedností. Není proto divu, že únikovky se stávají populární ve firmách, které je rády využívají jako levnou alternativu klasických teambuildingů. Kromě toho je to ale skvělý nápad například na narozeninovou oslavu, silvestrovský večírek (alkohol až po akci) nebo třeba pro velmi originální žádost o ruku. Nezáleží na tom, jestli jste parta přátel, pár nebo rodina. Únikovka bude bavit dokonce I vaše teenagery, kteří ji jistě rádi odpustí i to, že se při ní nesmí používat internet.
Kde si zahraji?
Únikové hry jsou poměrně nedávný trend, takže jde spíše o záležitost větších měst. Praha, Brno, Ostrava, tam všude se můžete ponořit do víru záhad. Pokud to ale máte do města daleko, existují i hry, které se hrají venku. Chodíte po okolí, řešíte hádanky, a nakonec se z nepřehledné změti vyklube příběh. A co pokud jste opravdoví fajnšmekří, tak si únikovku můžete postavit i sami. Sice si ji pak nezahrajete, ale za tu zábavu při vymýšlení to snad i stojí.